اهمیت سئو (SEO)

By مهندس بوترابی

سئو مخفف (Search Engine Optimization) به معنای بهینه سازی سایت برای موتور جستجو می باشد. اما چه مفهومی دارد؟ سئو برای یک فرد معمولی اهمیت زیادی ندارد اما برای یک مالک سایت همه چیز محسوب می‌شود. هدف سئو به کار بردن کلیدواژه‌ها اصلی ست که وقتی فردی به طور تصادفی یکی از آنها را جستجو می‌کند، باعث شود او مستقیما به وب سایت شما مراجعه کرده و در نتیجه شمار بازدیدکنندگان از سایت بیشتر شود.

نقش سئو در یک وب سایت چیست؟
سئو باعث می شود صفحات یک سایت وخواندن آنها برای بازدیدکنندگان بسیار ساده شود. همچنین باعث می شود بازدیدکنندگان به جای سرگردان شدن در انواع و اقسام موضوعات و اطلاعات، دقیقا همان اطلات لازمی که به دنبالش هستند را پیدا کنند. در حقیقت هر وب سایتی در آغاز باید از یک نقطه ای شروع به فعالیت کند و ممکن است در ابتدا ترافیک بر روی آن بسیار کم باشد یا اصلا وجود نداشته باشد. بدون داشتن ترافیک، سایت شما موفق نخواهد بود و در این صورت فقط وقت خود را هدر می دهید و اگر می خواهید افراد از سایت تان دیدن کنند، سئو کلید حل این مشکل شماست.
راه هایی که سئو به سایتتان کمک می کند:
استفاده از سئو ترافیک بیشتر بر روی سایت را به همراه می آورد که برای تمام وب سایت ها امری حیاتی است. بازدیدکنندگان جدید را به همراه دارد. ممکن است سایت شما از قبل تعدادی بیننده داشته باشد اما با استفاده از سئو، هزاران بازدید کننده با وارد کردن واژه های کلیدی در جستجو به سایت شما هدایت می شوند. به شما در کسب درآمد بیشتر کمک می کند. مثلا اگر بلاگ دارید و برای کسب درآمد از سایت تان از Google Adsense استفاده می کنید، هر بار که بر روی آگهی ها کلیک می شود، سئو بازیدکنندگان بیشتری را به سایت تان هدایت می کند که این به نفع شماست.

وب سایت خود را برپایه کسب موفقیت بسازید. اگر می خواهید وب سایت موفقی داشته باشید، قبل از استفاده از سئو باید مطمئن شوید که سایت تان، حرفه ای ساخته شده است زیرا هنگامی که از سئو استفاده می‌کنید بازدیدکنندگان سایت بیشتر می شوند و برای حفظ کردن آنها و ترغیب کردنشان برای مراجعه به سایت، این کار بسیار مهم است.

چطور می توان ظاهر سایت را عالی کرد؟
تمام محتوای بر روی سایت را مرتب و سازماندهی کنید.
اطلاعات مهم را به صورت برجسته (bold) یا ایتالیک (italic) نشان دهید.
با استفاده از یک سیستم راهنما بازدیدکنندگان را در سریع و ساده گشتن در سایت کمک کنید.
یک قالب یا الگویی که نشان دهنده سایت شماست را تهیه کنید.
این کار سخت نیست و می توانید با استفاده از یک برنامه نرم افزاری خود آن را انجام دهید.
همچنین می توانید الگوهای از پیش طراحی شده را خریداری کنید یا از کسی بخواهید آن را برای شما بسازد.
هرجا لازم است از تصاویر استفاده کنید.
برای این کار تصاویر یا عکس هایی را که خودتان با دوربین حرفه ای گرفته اید، به کار ببرید.
سعی کنید محتوای سایت را با جزئیات اما مربوط به موضوع و بدون حاشیه بیان کنید.
از فونت مناسب و معمول استفاده کنید.

اگر تا الان به ظاهرسایتتان اهمیت نمی دادید از حالا به بعد روی آن کار کنید، حتما ادامه مطلب را بخوانید:
اکثر سایتها فونتهای نامناسب و مسخره ای که به نظرشان خوب است را انتخاب می کنند در حالی که این کار باعث می شود بازدیدکنندگان سایت کمتر شوند. زمانی که دارید محتوای سایت را می نویسید باید در آن واژه های کلیدی را که اغلب جستجو می شوند را به کار ببرید و در این صورت ترافیک بیشتری به سایت خود جذب می کنید. این هدف اولیه در استفاده از سئو است و باعث می شود سایت شما در صفحات اول جستجو بیاید. نتیجه با استفاده از سئو بعد از مدتی متوجه بروز تغییراتی خواهید شد، مانند افزایش شمار بازدیدگان از سایت که بسیار خوشایند خواهد بود. اگر تازه وارد دنیای وب سایت شده اید باید بدانید که برای یک وب سایت موفق، استفاده از سئو امری مهم است. اگر با طرز استفاده از آن آشنایی ندارید، در اینترنت افراد و سایتهای متخصصی مانند Elance و oDesk در این زمینه هستند که می توانند به شما کمک کنند.